چه کسی اولین پیامک را فرستاد؟

تا حالا به این فکر کرده اید که چه کسی برای اولین فرستاده و یا پدر پیامک چه کسی است ؟

خالق پیامک یا همان ” اس ام اس ماتی ماکونن ” ، یک مهندس فنلاندی بود در سال ۱۹۸۴ در پیتزا فروشی مستقر در کپنهاگ ، وقتی برای برگزاری کنفراسنی در ارتباط با آینده ارتباطات تلفن همراه به دانمارک آمده بود ، ایده سروریس پیام رسانی برای تلفن همراه های GSM به ذهنش خطور کرد ، ولی متاسفانه او هرگز برای این کار بزرگ و پیشرو هیچ حقوقی دریافت نکرد . زیرا حق امتیاز این ایده را به ثبت نرسانده بود .

شرکت نوکیا در سال ۱۹۹۲ تلفن همراهی با نام ” نوکیا ۱۰۱۱ ” که یکی از اولین گوشی های موبایل به شکل ساد (Candy Ba ) ، تنها امکان ۶۰ دقیقه مکالمه به کاربران خود میداد و البته حافظه این گوشی فقط برای ذخیره شماره های مخاطبین ۹۹ عدد بود ، صفحه نمایشی این گوشی بسیار کوچک و سیاه و سفید بود .

بعد از گذشت یک سال از ایده ماتی ماکونن ، فرمت ۱۶۰ کاراکتری توسط محققی در زمینه ارتباطات به نام فریدهام هیلبرند تعیین شد .

او در تلاش بود که این فناوری را استاندارد کند و به تلفن ها امکان انتقال نمایش پیام ها را بدهد . متوجه شد میانگین جملاتی که میبایتس مفاهیم را به شخص مقابل برساند حداکثر به ۱۶۰ کارکتر نیاز دارد .

نخستین پیامک ۲۰ سال پیش ارسال شد

قابل ذکر است که نخستین پیامک در سال ۱۹۹۲ توسط بریت نیل پاپ‌وُورس به مدیر اپراتور وُدافون، ریچارد جرویس در مهمانی کارمندان در شب کریسمس ارسال شد که متن آن این بود: “کریسمس مبارک”. پاپ‌وورس سرویس ارسال پیام کوتاه یا همان پیامک را از کامپیوتر محل کار خود به یک گوشی موبایل اوربیتل ۹۰۱ ارسال کرده بود!

 

با گذشت سال های متوالی شاهد این هستیم که زبان های مختلفی به نام زبان پیامکی خلق شده است ، که برای نوشتار مختصر یک پیامک ۱۶۰ کاراکتر این اتفاق رخ داده است . البته زبان شناسان و محققان کشورمان از این بابت برای ادبیات فارسی و زبان محاوره ای مردم به ویژه نوجوانان نگرانند و متعقدند در آینده منجر به تضعیف ادبیات ، غلط دیکته ای و هجی کردن نادرست کلمات در میان کودکان خواهد شد .

از سوی دیگر میتوانیم بگوییم که بیشترین استقبال مشترکان تلفن همراه به دلیل برحاتی رساندن مفهوم در کمترین زمان و البته مقرون به صرفه بودن نسبت به تماس تلفنی است ، لازم به ذکر است دلیل استقبال از این فناوری ، پشتیبانی تمامی گوشی های همراه از این تکنولوژی است .

سابقه پیامک در ایران
استفاده از سرویس پیامک در ایران برای اولین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره برداری قرار گرفت ، از این سال به بعد استفاده از این تکنولوژی در میان مشترکان تلفن همراه توسعه یافت .

قابل ذکر است فرهنگستان زبان و ادب فارسی در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۸۶، واژهٔ “پیامک” را به‌ عنوان جایگزین “SMS” , “اس ام اس” برگزید

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در سامانه اس ام اس همراه باشید .
جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نمایندگی سامانه ارسال اس ام اس با ما تماس بگیرید .